מה ההישגים של גילה גמליאל כשרה להגנת הסביבה?
לאור החלפתה של ח"כ גמליאל על ידי ח"כ תמר זנדברג בתפקיד השרה להגנת הסביבה, זאת הזדמנות לבחון את הישגיה של גמליאל
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 15/6/2021

לאחר כשנה בתפקיד השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל מסיימת את תפקידה ותוחלף על ידי תמר זנדברג בטקס שייערך היום (שלישי) בשעה 12. זאת גם ההזדמנות לבחון את הפעילות וההישגים של גמליאל בשנה החולפת.

במרבית הנושאים, ניכר כי גמליאל נתנה גיבוי לעמדה המקצועית של המשרד להגנת הסביבה והמשיכה את התהליכים של הקודמים לפניה. ובכל זאת, יש מספר נושאים בהם המעורבות של גמליאל הייתה משמעותית ובהם היא החליטה לנקוט עמדה ולעתים אף לשנות את המדיניות של המשרד.

גמליאל לא חששה לקבל החלטות ולנקוט בעמדה חד משמעית תוך אימוץ עמדת הארגונים הסביבתיים וכנגד עמדת משרדים ממשלתיים אחרים או חברות פרטיות גם אם המשמעות הייתה להתעמת איתם, בין עם זה משרד האנרגיה, יצרניות המשקאות וחוק הפיקדון, פינוי מפעלי מפרץ חיפה, קצא"א ועוד.

בין הדגלים העיקריים שהניפה גמליאל בתקופת כהונתה היו:

  • קידום חקיקת אקלים ואימוץ יעדי אקלים לאומיים
  • שינוי אסטרטגיית הטיפול בפסולת עירונית
  • החלת חוק הפיקדון על מכלי משקה גדולים
  • תמיכתה בפינוי התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה וההתנגדות להסכם קצא"א

 


כתבות רלוונטיות:

  1. תמר זנדברג מיועדת לתפקיד השרה להגנת הסביבה, 06.06.2021
  2. פורסמה טיוטת חוק האקלים הישראלי, 19.04.2021
  3. היסטוריה: חוק הפיקדון יחול על מיכלי משקה גדולים, 21.10.2010
  4. בוטל המכרז להקמת מתקן ההשבה "השומרוני הטוב", 02.06.2021

חוק הפיקדון על מכלי משקה גדולים

הנושא הזה עמד לפתחו של קודמה בתפקיד, זאב אלקין, שנמנע מלהכריע בסוגיה ודחה אותה מדי שנה. גם העמדה המקצועית של המשרד להגנת הסביבה השתנתה ולא הייתה אחידה בעניין זה, כך שההכרעה של גמליאל בנושא אינה רק גיבוי של הדרג המקצועי, אלא נקיטת עמדה בנושא שלא היה בקונצנזוס מקצועי. בנוסף לכך, גמליאל גם עמדה כנגד ההתנגדות של יצרניות המשקאות שהמתווה פגע בהן.

בהקשר זה נציין כי לא ניתן להפוך בקלות את ההחלטה של גמליאל להחיל את חוק הפיקדון על מכלי המשקה הגדולים. מדובר בחקיקה ראשית ובמנגנון שברגע שהוא יתחיל לפעול ב-1 לדצמבר 2021, אין ממנו דרך חזרה.

בקיצור, הקרדיט על החלת חוק הפיקדון על מכלי משקה גדולים מנפח 1.5 ליטר ומעלה - לגמליאל.

חקיקת אקלים

כבר מימיה הראשונים בתפקיד, גמליאל הציבה את נושא שינוי האקלים בראש סקר העדיפויות שלה ופעלה רבות לקדם את המדיניות של ישראל בנושא, עוד יותר מקודמיה. הדבר בא לידי ביטוי בין השאר בפרסום תזכיר חוק אקלים לפני כחודשיים.

אחת הדוגמאות למחויבות של גמליאל לנושא הוא המחלוקת עם משרד האנרגיה סביב יעדי שילוב אנרגיות מתחדשות במשק החשמל ויעדי הפחתת פליטות גזי חממה. בנושא זה גמליאל לא היססה להתעמת עם משרד האנרגיה והעומד בראשה, ח"כ יובל שטייניץ, למרות שהם מאותה מפלגה (הליכוד), על מנת לנסות ולהציב יעדים יותר מחמירים. עד עתה היחסים בין שני המשרדים ממשיכים להיות רעועים ורק לפני כשבועיים דיווחנו על מחלוקת נוספת שפרצה בין שני המשרדים סביב תכנון מדיניות גז טבעי.

פינוי תעשייה כבדה ממפרץ חיפה והתנגדות להסכם קצא"א

כבר בשנת 2019 המשרד להגנת הסביבה, תחת השר זאב אלקין, הוציא מכתב למשרד רה"מ ובו המליץ ליזום תהליך פינוי של התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה. למיטב ידיעתנו, זאת הייתה הפעם הראשונה שהמשרד להגנת הסביבה הציג עמדה רשמית שתומכת בפינוי המפעלים בשל השפעתם הסביבתית. על המכתב חתום מי שהיה אז מנכ"ל המשרד להגנ"ס, גיא סמט.

עוד לפני כן, פרופ' אבי שמחון ראש המועצה הלאומית לכלכלה, הזמין דוח מחברת מקינזי לעניין פינוי מפעלי מפרץ חיפה, ובמקביל ח"כ משה כחלון קידם עם רשות מקרקעי ישראל תוכנית חדשה למפרץ חיפה שכוללת את פינוי המפעלים, כאשר שימש כשר האוצר.

כלומר, גמליאל לא הייתה הראשונה שהניפה את הדגל לפינוי מפעלי מפרץ חיפה, אבל בהחלט נקטה עמדה חד משמעית בנושא כשבהזדמנויות שונות הצהירה שיש לפנות את המפעלים באופן יזום ובהקדם, דבר שקודמיה לא עשו.

נושא נוסף שבו גמליאל יישרה קו עם הארגונים הסביבתיים הוא ההתנגדות החריפה להסכם קצא"א להובלת נפט מאיחוד האמירויות. עמדתה אף יותר מחמירה מאשר העמדה שהציג הדרג המקצועי בעניין זה.

עדכון אסטרטגיית הטיפול בפסולת עירונית

מבין כל הנושאים שבהם הורגשה טביעת האצבע של גמליאל, עדכון אסטרטגיית הטיפול בפסולת עירונית הוא כנראה הנושא המשמעותי ביותר שבו היא החליטה לשנות את המדיניות שנקבעה על על ידי הדרג המקצועי וקודמיה בתפקיד.

לא מדובר בשינוי מאוד דרמטי, אבל בכל זאת יש בו כמה חידושים, בינהם ניסיון חוזר ליישם הפרדה במקור של פסולת אורגנית בבתי התושבים באמצעות פחים חומים (ניסיון שנכשל ברובו לפני כעשור), וצמצום כמות הפסולת והפרדתה במקור באמצעות גביית תשלום מתושבים עבור פינוי פסולת לא מופרדת.

הצעדים החדשים אמורים לצמצם את כמות הפסולת שתיוצר במקור, להגדיל את שיעור המיחזור ולצמצם את כמות הפסולת שתישלח להשבה.

השאלה הגדולה: האם המשרד להגנ"ס יצליח ליישם את האסטרטגיה השאפתנית שכרוכה בתיקוני חקיקה נרחבים, שינוי התנהגות ומודעות ציבורית בקנה מידה רחב והקמה של מתקני מיון, טיפול והשבה של פסולת.

במסגרת עדכון המדיניות, הפסיקה השרה את קידום התוכניות להקמת מתקני השבת אנרגיה מפסולת, עד שתוכנית הפריסה של מתקנים אלה תותאם למדיניות המעודכנת. בהתאם לכך, לאחרונה דיווחנו על ביטול המכרז הממשלתי להקמת מתקן ההשבה במתחם 'השומרוני הטוב' ליד מעלה אדומים.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה, ח"כ גילה גמליאל: "אני מסיימת את תפקידי כשרה להגנת הסביבה עם שלל הישגים כבירים ומהלכים אסטרטגיים משמעותיים. נהניתי לעבוד יחד עם אנשי המשרד להגנת הסביבה, ארגוני הסביבה בישראל וחברי הכנסת מכלל הקשת הפוליטית למען מטרה משותפת – שמירה על בריאות הציבור, הסביבה של כולנו והדורות הבאים.

"הצלחנו להגיע להישגים משמעותיים וצמצמנו פערים שנוצרו במשך השנים והציבו את ישראל הרחק מאחור ביחס למדינות העולם. חוק האקלים הישראלי, החלת חוק הפיקדון ונושאים נוספים קודמו במטרה להציב את ישראל בקו אחד עם המדינות המתקדמות.

"המשרד להגנת הסביבה של שנת 2021 הפך למשמעותי ובולט בממשלת ישראל. הגורמים הרלוונטיים בשלטון המרכזי ובשלטון המקומי מבינים את חשיבותו של המשרד למען החברה, הכלכלה והדורות הבאים. ההתמודדות עם משבר האקלים תוכל להתבצע אך ורק עם תכנון לטווח הארוך. הצלחנו לחדד את החשיבות של המשרד להגנת הסביבה סביב שולחן מקבלי ההחלטות וקובעי המדיניות. גם מדינת ישראל מבינה כיום, כמו שאר המדינות המתקדמות, כי משבר האקלים אינו רק סיסמה, אלא איום ממשי. הוכחנו שקידום נושאי הגנת הסביבה אינו סותר את קידום הכלכלה, וששני התחומים יכולים וצריכים להשתלב זה עם זה.

"יחד, עמדנו איתנים וחשפנו שיניים אל מול המזהמים ובעלי ההון שהתרגלו לנצל את הסביבה ולפגוע בבריאות הציבור. מימשנו את מדיניות "המזהם – משלם" והוכחנו נאמנות לאינטרס הציבורי והסביבתי, עם שורה של החלטות למען הסביבה ונגד המזהמים.

"אני מסיימת את כהונתי עם סיפוק רב. זוהי זכות גדולה לשרת את אזרחי ישראל, ונהניתי לעבוד ימים ולילות למען המדינה שכל-כך חשובה לנו. אני מותירה תשתית מתקדמת ותוכניות מוכנות לשרה הנכנסת, שתוכל להמשיך את המהלכים שהובלתי בשנה החולפת".

מנכ"ל עמותת "אדם, טבע ודין", עו"ד עמית ברכה: "אדם טבע ודין מודה לשרה היוצאת גילה גמליאל על שנה של עשייה אדירה למען הסביבה. אחרי שנים של התעלמות השרים ממשבר האקלים ומהשפעתו על ישראל, השרה גמליאל הובילה בנחישות ובאומץ עידן חדש. גמליאל תיזכר כאחת השרות הטובות שהיו לישראל בתחום הגנת הסביבה ואנו מצפים להמשיך ולפעול עמה כחברת כנסת בהגנה על הסביבה ובריאות ילדנו".

מנכ"לית "צלול", מאיה יעקבס: "עמותת צלול מודה לגילה גמליאל על כהונה קצרה אך מלאת הישגים ופעילות למען הגנת הסביבה בישראל. גמליאל פעלה בשורה רחבה של נושאים והצליחה להשאיר חותם חשוב".


עורכי דין בתחום איכות הסביבה:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
קובי בר-לב עורכי דין קובי בר-לב 072-3712012 KB@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>