נתפסו על חם משליכים פסולת בשטחים חקלאיים, המשאיות הוחרמו ונפתחה חקירה
דיווח על 4 מקרים שונים בהם נתפסו עברייני פסולת בדרום, נהגי המשאיות עוכבו לחקירה, תפתח נגדם חקירה והמשאיות הוחרמו
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/9/2020

המשרד להגנ"ס מדווח על 4 מקרי אכיפה שונים בהם נתפסו עבריינים שהשליכו פסולת בשטחים חקלאיים בדרום: במושב גבעתי, במועצה אזורית שדות הנגב ובקיבוץ כרמיה.

בעבודה משותפת של צוות דרום במשטרה הירוקה של המשרד להגנ"ס, היחידה למניעת שריפות המשותפת לרשות הטבע והגנים והמשרד להגנ"ס, ויחידת ימ"ר משמר הגבול, נתפסו עבריינים שהשליכו פסולת בשטחים חקלאיים. בכל המקרים נתפסו נהגי המשאית שביצעה את העבירות, הם עוכבו לחקירה, נגד חלקם נפתחה חקירה פלילית, ניתן צו ניקוי לפינוי הפסולת והשבת השטח לקדמותו והמשאיות הוחרמו.


כתבות רלוונטיות:

  1. המועצה המקומית לא ניקתה את הפסולת ותשלם כפול, 23/08/2020
  2. פשיטה על אתר פסולת פיראטי במרכז הארץ, 02/08/2020
  3. התעלמו מצו פינוי החומ"ס, וישלמו כפול - 27 מיליון ₪, 20/07/2020
  4. פשיטה על תחנת מעבר מורשית שהפכה לאתר הטמנה פיראטי, 01/07/2020

4 מקרים של אכיפה נגד עברייני פסולת

הנה הפרטים המלאים:

  • במקרה הראשון, בשיתוף עם השיטור הקהילתי של המועצה האזורית "שפיר", נתפס נהג משאית שהשליך פסולת בניין מספר פעמים בפרדסים ליד מושב גבעתי. זאת, לאחר שאנשי היחידה תיעדו אותו בזמן אמת. הנהג עוכב לחקירה ונחקר באזהרה. כמו כן, נמסר צו ניקוי לפינוי הפסולת והשבת השטח לקדמותו ונפתח תיק חקירה. המשאית והנגרר הוחרמו.
  • במקרה השני, נתפס בעל משאית שהשליך פסולת בניין בשטחים חקלאיים במועצה האזורית שדות נגב מספר פעמים. בעל המשאית נחקר באזהרה, ונפתח כנגדו תיק חקירה. במקביל, נמסר לו צו ניקוי לפינוי הפסולת והשבת השטח לקדמותו, והמשאית והנגרר הוחרמו.
  • במקרה השלישי, נתפס משליך פסולת מעורבת ממשאית, באתר פסולת פיראטי, בשטח פתוח. הנהג עוכב לחקירה, נחקר באזהרה והמשאית הוחרמה. תיק חקירה נפתח כנגד כל המעורבים בפרשה.
  • במקרה הרביעי, לאחר פעילות אכיפה יזומה ומתמשכת, תועדו השלכות פסולת ממשאיות והטמנת הפסולת בשטח חקלאי פתוח, ליד קיבוץ כרמיה. המשטרה הירוקה עכבה את נהג המשאית לחקירה, והוא נחקר באזהרה. בנוסף, מסרה המשטרה הירוקה צו ניקוי לפינוי הפסולת והשבת השטח לקדמותו ופתחה נגד החשוד תיק חקירה, המשאית הוחרמה.

הגברת האכיפה נגד עברייני פסולת

המשרד להגנת הסביבה, יחד עם גורמי אכיפה נוספים, נלחם בתופעת ההשלכה הבלתי חוקית של פסולת ומגביר את האכיפה ובשנה החולפת דיווחנו על מספר מבצעי אכיפה גדולים. כזכור, בתחילת החודש נתפסו 9 מעורבים בהפעלת אתר הטמנה פיראטי ביישוב ג'ת שבצפון השרון, תחנת מעבר מורשית שהפכה למוקד להטמנת פסולת בצורה לא חוקית על שטח של כ־25 דונמים.

ביוני השנה הרשיע בית המשפט השלום את חברת א.ס. חליל ואת מנהל החברה בהובלה ופינוי פסולת ללא רישיון והשלכתה באתר שאינו מורשה, וגזרה על החברה והמנהל, כל אחד בנפרד, קנס בסך 150,000 ₪.

חוק פסולת בניין עדיין תקוע בכנסת

השלכת פסולת בניין בשטחים פתוחים היא בעיה מוכרת בישראל, ומעבר למפגע הנופי והנזק הכלכלי היא עלולה לגרום לזיהום מי תהום, זיהום אוויר ולמטרדי ריח חזקים.

המשרד להגנ"ס מבצע אכיפה של עבריינות פסולת באופן רציף, גם בתקופת הקורונה. חוק פסולת הבניין שאמור לפתור את המבנה הבעייתי של הענף תקוע בכנסת כבר למעלה משנה, ונקווה שהממשלה החדשה תטפל בנושא בהקדם האפשרי.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "המשרד להגנת הסביבה ימשיך לעמוד על המשמר ולפעול ביד קשה ובנחישות כנגד כל מי שפועל תוך גרימת מפגעים סביבתיים ובניגוד לחוק. לא נאפשר לגורמים עבריינים להשליך פסולת בשטחים הפתוחים ולסכן את הציבור ואת הסביבה"


עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: